5.júl - Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda

5.júl - Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda

 

                Cyril a Metod - mnísi, apoštoli Slovanov, slovenskí vierozvestci a spolupatróni Európy, ktorých misia patrí k najvýznamnejším v ranokresťanskej Európe. Narodili sa v Solúne (Thessaloniké), meste v severnom Grécku.

                Cyril a Metod tvoria v dejinách Slovanov a zvlášť Slovákov jednu z najdôležitejších kapitol. Roku 863 spolu s niekoľkými spoločníkmi (Kliment, Sava, Angelár, Naum, Vavrinec a ďalší) opustili svoju rodnú zem, aby prišli na Veľkú Moravu a šírili tu kresťanstvo a kultúru. Správne pochopili, že ak chcú byť úspešní, musia sa prispôsobiť rečou i kultúrou miestnemu obyvateľstvu (tzv. inkulturácia).

                Do jazyka starých Slovanov preložili dokonca aj celú liturgiu (texty bohoslužieb) a takisto aj časť Biblie. Bola to veľká revolúcia v tom čase, keďže pri bohoslužbách sa používali len tri jazyky: gréčtina, hebrejčina a latinčina. Keď zistili, že na našom území sa slávi liturgia v západnom (latinskom, rímskom) obrade, prispôsobili sa tomu, hoci predtým slúžievali v byzantskom obrade.

                Počas svojho pôsobenia na Veľkej Morave hlásali kresťanské svedectvo o Kristovi - evanjelium.  Sv. Cyril, ešte predtým, než odišli na svoju misiu, zostavil pre Slovanov písmo, ktoré je dnes známe ako hlaholika. Tá sa považuje za predchodkyňu cyriliky, písmo, ktoré dostalo meno práve po sv. Cyrilovi.

                Na Slovensku sa sviatok sv. Cyrila a Metoda slávi 5. júla. V roku 1980 vyhlásil pápež Ján Pavol II. solúnskych bratov za spolupatrónov Európy. Ich sviatok sa u nás stal slávnosťou. Uctievame si ich ako tých, ktorí stáli pri kultúrnom a náboženskom zrode nášho národa. Ich vplyv – dedičstvo otcov, ako zvykneme hovorievať – cítiť dodnes.

 

Kostoly a kaplnka sv. Cyrila a Metoda v okresoch Púchov, Ilava, Považská Bystrica:

Dohňany, Mojtín, Horná Breznica, Bohunice, Kameničany, Horný Moštenec.

Fotogaléria

6 fotografií