Koyšove Ladce 2020
KOYŠOVE LADCE
Každoročne sa v mesiaci októbri v Ladcoch stretáva niekoľko desiatok mladých talentovaných i tých skôr narodených recitátorov na celoštátnej súťaži Koyšove Ladce. Do Ladiec prinášajú krásu recitovaného slova nielen Pavla Koyša, ale i ďalších slovenských básnikov.
Pôvodne regionálna, neskôr krajská až napokon celoštátna súťaž pôvodnej slovenskej ľúbostnej poézie, ktorej prvý ročník zorganizoval v roku 1995 Obecný úrad v Ladcoch spoločne s Klubom priateľov poézie Pavla Koyša pre školy v najbližšom okolí.
Od roku 1997 sa na súťaži začalo organizačne podieľať i Považské osvetové stredisko.
Na žiadosť Správnej rady Klubu priateľov poézie Pavla Koyša, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR zaregistrovalo recitačnú súťaž Koyšove Ladce ako celoštátnu recitačnú súťaž pôvodnej slovenskej ľúbostnej poézie v roku 1998.
Súťaž sa počas jej dvadsiatichdvoch ročníkov dostala do povedomia recitátorov z viacerých regiónov Slovenska. Ako členovia poroty sa jej pravidelne zúčastňujú kvalifikovaní odborníci z radov umelcov a pedagógov.
V roku 1994 sa po prvýkrát uskutočnil spomienkový večer venovaný básnikovi Pavlovi Koyšovi. Odvtedy sa na ňom každé dva roky zúčastňujú členovia Klubu priateľov poézie Pavla Koyša, manželka básnika, starosta, poslanci obce, členovia Spolku slovenských spisovateľov, priatelia básnika i občania Ladiec. Spomienkový večer svojou prítomnosťou a vystúpením už tradične obohacujú významní umelci a priatelia Pavla Koyša – národná umelkyňa Marína Kraľovičová, Juraj Sarvaš, Mária Schlosserová, Jozef Bachratý, Angelika Vargicová a ďalší.
V tomto roku, vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu, krása poézie v Ladcoch nezaznela. Veríme, že všetci priaznivci si jej v roku 2021 užijú plné náručie.
Keďže sa súťaž v tomto roku neuskutočnila, starosta obce Ladce Ing. Jaroslav Koyš
v mene všetkých účastníkov položil venček k pamätnej tabuli básnika.
POCTA BÁSNIKOVI PAVLOVI KOYŠOVI
Tvorba básnika Pavla Koyša ma viedla cez celú moju mladosť. Osobne sme sa nestretli, ale jeho poézia žije so mnou po celý život.
Hodnota jeho diel je veľká: plná lásky k žene, k človeku, k prírode, domovu a vlasti. Je učebnicou úcty a pokory, jedinečným stretnutím s emóciou – radosti, obdivu, smútku. Je výpoveďou o tom, aby sme si vážili život a ľudskú prácu. To je - Značka Pavla Koyša!
Vo svojej tvorbe, ako každý dobrý umelec, išiel do rizika, ale bol presný, pravdivý. Jeho odkaz je hodnotný. Čitateľa vedie čistou úprimnosťou, láskavou múdrosťou, otvoreným srdcom a obdivuhodne čestne. Poézia Pavla Koša dvíha, dáva silu žiť a tvoriť, hovorí, čo je to zodpovednosť a mravnosť vlastných činov. Báseň „Pieseň o Slovensku“ je apoteózou pamäti našej, aj národnej.
Básnik Pavel Koyš vždy reagoval na závažné problémy ľudstva. Jeho viera v silu poézie bola taká silná, že dokázal niesť svoje posolstvo cez všetky úskalia. Vedel, že kniha je pamäť, aj pomník zároveň. Každým slovom nám dokázal, že život bez lásky a pokory by nebol plnohodnotný. Že zachrániť človeka a svet môže len slušnosť a láska.
Nič nie je krajšie, ak dokážeme jeho vzácne myšlienky odovzdať mladým ľuďom. Oni tú dôstojnú štafetu ponesú ďalej.
Mária Schlosserová (Pavel Koyš Človek a básnik)
"Každá doba má svoje deti. On bol dieťaťom svojej, a keď sa vzdialila, odišiel s ňou... Žil politike, ale poskytoval poéziu, ale čo, ak naopak: žil poézii a vyskytoval sa v politike?"
Ján Majerník
V tomto roku si pripomíname 88. výročie narodenia básnika Pavla Koyša, rodáka z Ladiec.
Pavel Koyš patril k najlepším slovenským tzv. príležitostným básnikom. Rovnocennou súčasťou jeho básnickej tvorby bola ľúbostná lyrika. Bol autorom ľúbostných variácií, básnikom lásky, básnikom mladých.
V čisto ľúbostných veršoch oslávil tvorivú silu lásky a citovo sa angažoval za ľúbostné šťastie (Čakám ťa, láska, Ľúbostné variácie, Rosa a Ľúbme sa). Ukazuje, ako sa životné skutočnosti premietajú do ľudských vzťahov, objavuje pravý zmysel lásky.
Knižne debutoval zbierkou básní s mládežníckou tematikou Hviezdy na zemi. Vo svojej tvorbe reagoval aj na historické i aktuálne politické udalosti (Spolu, Je taký človek, Kde má človek vlasť, Deti na dostrel, Moralizmy, Riava. V zbierke Krídla a básnickej poéme Všade sa cieľavedome snaží o mnohotvárne a mnohorozmerné zobrazenie súčasného života.
Popri optimistických tónoch ľúbostnej lyriky dáva zaznieť clivým tónom melancholického sebaspytovania a hodnotenia prekonanej cesty. Z osobne prežitej skúsenosti vychádza text básnickej zbierky Tvŕdze, ktorá si podmaňuje čitateľa svojou úprimnou spontánnou výpoveďou.
Lásku ako formu života a ľudskosti, ako jednu z ciest k našej podstate ukazuje v zbierke ľúbostných veršov Rozmrazovanie slnka.
Koyš sa usiluje básnicky vyjadriť presvedčenie, že vnútorný svet súčasného človeka je naplnený láskou, že človek lásku potrebuje.
Ako obranca mravnosti a morálky sa predstavuje autor v cykle básní Moralizmy. Nechce byť ľahostajný k prejavom malomeštiactva, úplatkárstva, konzumného spôsobu života, necitlivému vzťahu k človeku i krajine.
Osobitné postavenie v Koyšovej občianskej lyrike zaujímajú veršovo-obrazové publikácie Pieseň o Slovensku v spolupráci s K.Kállayom a Pieseň o práci s I. Cíchom.
Jeho verše často zaraďovali do svojich programov televízia i rozhlas.
KNIŽNÉ VYDANIA PAVLA KOYŠA
1959 Hviezdy na zemi
1963 Čakám ťa láska
1965 Srdce
1966 Rozmrazovanie slnka
1968 Ukrutná vernosť
1970 Koľko krokov je k úsmevu
1971 Spolu
1972 Ľúbostné variácie, Je taký človek
1973 Večné leto, Pieseň o Slovensku
1974 Načo je človeku dom
1975 Vyznanie lásky
1976 Spolu
1977 Nie, Tvŕdze
1978 Krídla, Všade, Pozdrav Ostrovu slobody
1979 Rosa
1981 Komunisti
1982 Kde má človek vlasť
1983 Deti na dostrel, Nový Prometeus
1984 Plač za láskou
1985 Slnko, zostaň s nami
1986 Moralizmy, Chcem tvoje telo
1987 Riava, Rozmýšľanie o človeku a čase
1988 Pieseň o práci
1994 Ľúbme sa
1998 V láske je žena bezbrehá (výber z pozostalosti básnickej tvorby Pavla Koyša)
2005 Pieseň piesní žena (výber ľúbostnej poézie z básických zbierok Pavla Koyša zostavila manželka básnika Margaréta Koyšová)
2007 Pavel Koyš človek a básnik
2012 Spomienky priateľov na básnika Pavla Koyša