Medzinárodný deň rodiny

Vo všeobecnosti je rodina vnímaná ako sociálna skupina tvorená aspoň jedným rodičom a dieťaťom. Členovia rodiny sa riadia ustálenými vzormi správania sa, každý člen rodiny plní určitú sociálnu úlohu.

Rodina je miestom odovzdávania základných životných skúseností, ekonomického bohatstva, kultúrneho, sociálneho i duchovného cítenia. V rodine je budúcnosť ďalších generácií. Verejnosť po celom svete si jej význam pripomína 15.mája.

Medzinárodný deň rodiny (International Day of Families) bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993.

Hoci rodiny po celom svete sa v posledných desaťročiach výrazne zmenili z hľadiska ich štruktúry a ako dôsledok globálnych trendov a demografických zmien, Organizácia Spojených národov stále uznáva rodinu ako základnú jednotku spoločnosti.

Rodine záleží na tom, aby správne plnila úlohy v oblasti socializácie svojich členov. Rodina odovzdáva kultúrne dedičstvo nasledujúcim pokoleniam. Rodina realizuje spoločenskú kontrolu nad svojimi príslušníkmi.

Deň rodiny  poskytuje príležitosť na podporu povedomia o otázkach týkajúcich sa rodín a na zvýšenie poznatkov o sociálnych, ekonomických a demografických procesoch, ktoré sa ich dotýkajú.

"Rodina je miestom lásky a života.

Miestom, kde láska rodí život"

 

(Ján Pavol II.)

Deň rodiny