Medzinárodný deň tolerancie
Buďme k sebe tolerantní
Dňa 16.11. v roku 1995 členské štáty UNESCO prijali Deklaráciu princípov tolerancie a pri tej príležitosti UNESCO vyhlásilo 16. november za Medzinárodný deň tolerancie.
Termín tolerancia sa prvýkrát objavil v 15.storočí v období náboženských vojen. V 18.storočí sa chápe ako duchovný postoj, ktorý každému dáva slobodu vyjadrovať názory a postoje, odlišné od názorov druhých.
Čo znamená tolerancia dnes? Tolerancia je harmónia v rôznorodosti, je to vzájomné rešpektovanie, akceptácia a uznanie bohatej odlišnosti svetových kultúr, foriem prejavu a spôsobov života ľudí. Je pestovaná znalosťou, otvorenosťou, komunikáciou a slobodou myslenia, svedomia a viery. Tolerancia je byť samým sebou bez potreby vnucovania svojich názorov a pohľadov iným. Je to predovšetkým aktívny prístup vyplývajúci z pochopenia všeobecných ľudských práv a základných slobôd iných.
Uplatňovanie tolerancie neznamená tolerovať sociálnu nespravodlivosť alebo vzdať sa svojho presvedčenia. Znamená to, že každý má mať slobodne svoje presvedčenie a akceptovať, že iní majú tiež to svoje. Preto využime dátum Medzinárodného dňa tolerancie 16.novembra na pripomenutie si odkazu a významu novembrovej revolúcie ako symbolu boja za slobodu a demokraciu a s nimi ruka v ruke idúcu toleranciu a pluralitu názorov. A buďme k sebe tolerantní nielen v tento daný deň.