Svetový deň kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj
Všeobecná deklarácia o kultúrnej rozmanitosti bola prijatá v roku 2001 a podporuje ju OSN a UNESCO. Deň nám poskytuje príležitosť na podporu záujmu o iné kultúry, vzájomný dialóg, harmóniu a možnosť dozvedieť sa viac o význame kultúrnej rozmanitosti. To všetko je impulzom pre organizovanie kultúrnych podujatí a aktivít, rozvoj cestovného ruchu a ochranu kultúrneho dedičstva.
21. máj bol vyhlásený za Svetový deň kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. S týmto dňom bývajú často skloňované dva pojmy: kultúrny relativizmus a etnocentrizmus, ktoré v podstate stoja proti sebe. V prvom prípade ide o teoreticko-metodologický prístup v rámci výskumu kultúrnych javov, pri ktorom sa vychádza z predpokladu, že jednotlivé kultúry sú jedinečnými a neopakovateľnými sociokultúrnymi systémami, ktoré možno opísať a pochopiť iba v kontexte ich vlastných hodnôt, noriem a ideí. Oproti tomuto prúdu je postavený etnocentrizmus, ktorý bol rozšírený najmä v staroveku a hovorí o dominantnosti jednej kultúry, ktorá je povýšená nad tie ostatné.
Tradičná kultúrna rozmanitosť sa pritom v súčasnosti ešte viac prehlbuje vďaka mnohým trendom, ktoré sa často zastrešujú pod pojmom globalizácia. V dnešnej dobe je dôležité dobre poznať svoju kultúru a zároveň aj spoznávať iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov, akceptovať tieto kultúry ako rovnocenné a následne týmto spôsobom môže dôjsť ku konštruktívnej komunikácii a spolupráci.