Svetový deň srdca
SVETOVÝ DEŇ SRDCA
Pri príležitosti Svetového dňa srdca (29.september) pripravilo Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici preventívne merania a vyšetrenia rizikových faktorov srdcovocievnych ochorení i poradenstvo. Podujatie sa konalo 29.septembra v čase od 8.00 hod do 12.00 hod. Pracovníčka z RÚVZ vyšetrovala antropometrické parametre (celkové množstvo telesného tuku v %, kostrového svalstva v % a brušného tuku, váhu, výšku, obvod pása a bokov) a tiež aj iné merania (celkový cholesterol z kapilárnej krvi, krvný tlak, pulz).
Ochorenia srdca a ciev zasahujú čoraz mladšie vekové skupiny a patrí im tiež dlhodobo dominantné postavenie ako príčiny smrti nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Sú na popredných priečkach najčastejších príčin hospitalizácie a patria medzi závažné príčiny práceneschopnosti u ľudí už v strednom produktívnom veku. Srdcovocievne ochorenia sú označované aj ako civilizačné, teda ochorenia vyplývajúce zo životného štýlu, čo napovedá o tom, kde sú ich príčiny a kam treba smerovať prevenciu.
Vykonaním niekoľkých malých zmien v našich životoch môžeme znížiť riziko srdcových chorôb a zlepšiť si kvalitu života. Starať sa o svoje srdce znamená podniknúť malé, ale zmysluplné kroky, ktoré pomôžu: jesť vyváženú stravu, pridať si do stravy vhodné potraviny (ryby, ovocie a zeleninu, obilniny, mlieko, vodu, čaj, minerálky), vylúčiť zo stravy nevhodné potraviny (bravčová masť, palmový a kokosový tuk, tučné mäsá, plnotučné mliečne výrobky, vaječné žĺtka, majonézy, nadmerné množstvo soli, sladkosti, sladené nápoje, alkohol), zvoliť správnu prípravu jedál - uprednostňovať grilovanie, pečenie, varenie a vyhýbať sa vyprážaniu. Tiež je vhodné pravidelne cvičiť, venovať sa obľúbenej pohybovej aktivite aspoň 2-3 krát týždenne (prechádzky, rýchla chôdza, beh, plávanie, bicyklovanie, tenis,...). Veľmi dôležité je prestať fajčiť a nekonzumovať alkohol, resp. obmedziť ho na minimum.