Tréning pamäti VII.

Tréning pamäti VII.

Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici zrealizovalo siedme pokračovanie Tréningov pamäti. Témou boli Nepriatelia pamäti a to ako sa im máme vyhnúť. Vzdelávacie podujatie sa uskutočnilo 25.novembra 2022.

Na začiatku stretnutia sa Ing. Silvia Valovičová pýtala účastníkov akú majú náladu, keďže aj od toho sa odvíja naša schopnosť pamätať si. Na podporu kognitívnych schopností vymýšľali slová na KAT a spomínali si na to z čoho sa najviac tešili v zimnom období ako deti.  

Veľmi negatívne na našu pamäť vplýva stres – ten sa dá však čiastočne regulovať. Za nepriateľov pamäti sa považujú alkohol, nedostatok spánku, zlá nálada, choroba, ale aj proces starnutia. Poznáme dva druhy stresov: akútny (spojený s určitou udalosťou a chronický (neviem prestať na danú vec myslieť). Stres môže byť pre náš organizmus dobrý alebo zlý. Za dobrý stres považujeme, napr. keď pečiem koláč a neviem, či sa mi vydarí a ten zlý býva spojený napr. s úmrtím člena rodiny. Stresujúce môžu byť aj niektoré povolania - útočník, lekár, učiteľ. Ak ma však práca napĺňa, nepociťujem ho vo veľkej miere.

Aké sú fyzické prejavy stresu? Potenie, trasenie sa rúk, problémy so žalúdkom, nespavosť, znížená imunita, obezita. A ako sa dá proti nemu bojovať? Pohybom – prechádzka, alebo cvičenie, pustiť si príjemnú hudbu, alebo vyrozprávať sa. 

Počas podujatia lektorka ukázala aj pohybové aktivity spojené s trénovaním pamäti. Vysvetlila tiež, čo znamená pamäťový prekyv -  informácia spojená s predošlým zadaním. Uviedla, že počítanie z pamäti je dobré na trénovanie krátkodobej pamäti.

Vo všeobecnosti na odbúravanie stresu sú vhodné dychové cvičenia, existujú aj rôzne kurzy, kde sa učíte správne dýchať. Proti stresu sa využívajú  aj cvičenia na aktivizáciu zmyslov,  napr.  zavriem oči a počúvam ruch v okolí – týmto aktivizujem sluch.  Keď skúmam teplotu povrchov, využívam hmat. Prostredníctvom čuchu zacítim výrazný parfum. Zrak aktivizujem, keď  zavriem oči a predstavím si ako vyzerá miestnosť, v ktorej sa momentálne nachádzam.

Je známe, že na to, čo si naozaj chceme zapamätať je dobré využívať asociácie. Netreba zabúdať ani na pohyb, socializáciu, či všímavosť. A vedeli ste, že za nepriateľa pamäti sa považuje aj stereotyp? 

 

 „Nevadí, ak zabúdate, dôležité je si spomenúť

a my Vám v tom pomôžeme.“

www.trenovaniepamati.sk

Fotogaléria

4 fotografie