29. MARIKOVSKÉ FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI

29. MARIKOVSKÉ FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI

V nedeľu 17. júla 2022 sa konali v Hornej Marikovej 29. Marikovské folklórne slávnosti. Obec Horná Mariková a Považské osvetové stredisko pripravili v autentickom prostredí amfiteátra bohatý program. Po privítanke folklórnej skupiny ŽRNOVANKA sa predstavili deti z detskej speváckej skupiny STUDNIČKA z Dolnej Marikovej, sólisti inštrumentalisti Michal Beňo z FSk BOSORÁCI z Bolešova hrou na gajdách, Tomáš Burdej na koncovej píšťale a spevom Alžbeta Cedzová z DFS PODŽIARANČEK, Papradno. DFS HAJOVČEK a FSk HÁJOV zo Strečna uviedli  pastierske pásmo Na hoľe ľen ovečki na hoľe, detskú hru Či je to pravda Martine a  čardáš  zo Strečna. V regionálnom programe účinkovali folklórne skupiny UDIČANKA z Udiče, HATŇANKA z Hatného s piesňami z marikovskej doliny a ŽRNOVANKA s pásmom Stretnutie na Raganke, lebo keď prídu mládenci za dievčencami, prekáračiek a doberania nikdy nie je dosť...FSk HATŇANKA navštívila aj v Zariadenie  sociálnych služieb obce Horná Mariková. Zo susedných dolín prišli FSk BOSORÁCI z Bolešova s gajdošom Matejom Beňom, folklórna skupina ZÁRIEČANKA zo Záriečia a  PODŽIARAN z Papradna. Na tradičnú hru gájd nadviazal svojim programom i Klub autentického folklóru HOJANA zo Žiliny so starosvetskými tancami z Kysúc. Reprezentatívnym programom folklórneho súboru VRŠATEC vyvrcholili folklórne slávnosti v Hornej Marikovej.   

Výstava s názvom História a remeslá marikovskej doliny umiestnená v remeselnom stane pripomenula 700. výročie prvej písomnej zmienky o obci Mariková a priblížila návštevníkom  život obcí marikovskej doliny, ktoré v minulosti spoločne patrili do obce Mariková. Popri hlavnom programe slávností boli pripravené tvorivé píšťalkárske dielne Jozefa Pobočíka, súťaže a hry pre deti NA ZELENEJ LÚKE a ukážky prác ľudových remeselníkov. Atmosféru slávností doplnila dychová hudba MOŠTEŇANKA z Dolného Moštenca a návštevníci si mohli pochutnať na tradičných marikovských, udičských a papradnianskych dobrotách. Sprístupnená bola drevenica, ktorá je expozíciou Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. V kováčskej dielni umeleckého kováča Milana Lokšíka mohli záujemcovia vidieť ukážky pracovných postupov výroby predmetov z kovu.

Ďakujeme vedúcim i členom folklórnych kolektívov, remeselníkom, Vlastivednému múzeu, vedeniu a zamestnancom obce Horná Mariková, sponzorom a všetkým, ktorí prispeli k realizácii 29. ročníka Marikovských folklórnych slávností.

Podujatie podporil  Fond na podporu umenia a  Trenčiansky samosprávny kraj.

MFS Zostrih

Fotogaléria

89 fotografií